fifo lifo 458776

Periodic Inventory by Three Methods; Cost of Merchandise Sold

The units of an item available for sale during the year were as follows:

Jan. 1 Inventory 50 units @ $110

Mar. 10 Purchase 60 units @ $118

Aug. 30 Purchase 10 units @ $124

Dec. 12 Purchase 80 units @ $128

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
fifo lifo 458776
For $10/Page 0nly
Order Essay

There are 40 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used.

Hide

Determine the inventory cost and the cost of merchandise sold by three methods. Round interim calculations and final answers to the nearest whole dollar.

Schedule of Cost of Merchandise Inventory and Cost of Merchandise Sold

Inventory Method

Merchandise Inventory

Merchandise Sold

FIFO

LIFO

Average cost

admin

Recent Posts

Economic Debate #3- Progressive Income Tax – The Homework Helper

Economic Debate- Progressive Income Tax For this Economic Debate, we are going to discuss the…

2 years ago

MKT 6120 – Marketing Management – Davis Learning Engagement #7

TOPIC: Going Global Discussion Thread 1 (initial post due Wednesday for full credit) Please note:…

4 years ago

jvjvjhvjhvhjvj

Assignment Topic This week will culminate in the creation of a narrated PowerPoint to create…

4 years ago

Students are supposed to select a technological organization of their choice.

The Assignment must be submitted on Blackboard (WORD format only) via allocated folder. Assignments submitted…

4 years ago

Increases the risk of wildfires

you need to post your 2-page information flier to share with your Final Project Group.…

4 years ago

Statistics for Technology management

discussion: Discuss the methods used at your company to measure and ensure quality products and…

4 years ago