variable costs 461430
Sharpens Inc. produces knife sets for use in commercial kitchens. They sell them for $400 each. Selected data for the company’s operations last year follow:
Units in beginning inventory 0
Units produced 3,000
Units sold 2,500
Units in ending inventory 500
Variable costs per unit:
Direct materials $120
Direct labor 80
Variable manufacturing overhead 40
Variable selling and administrative 20
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead $300,000
Fixed selling and administrative $200,000
a. Assume that the company uses variable costing, compute the unit cost for one knife set. Show computations.
b. Assuming that the company uses absorptions costing, compute the unit cost for the one knife set. Show computations.
We've got everything to become your favourite writing service
Money back guarantee
Your money is safe. Even if we fail to satisfy your expectations, you can always request a refund and get your money back.
Confidentiality
We don’t share your private information with anyone. What happens on our website stays on our website.
Our service is legit
We provide you with a sample paper on the topic you need, and this kind of academic assistance is perfectly legitimate.
Get a plagiarism-free paper
We check every paper with our plagiarism-detection software, so you get a unique paper written for your particular purposes.
We can help with urgent tasks
Need a paper tomorrow? We can write it even while you’re sleeping. Place an order now and get your paper in 8 hours.
Pay a fair price
Our prices depend on urgency. If you want a cheap essay, place your order in advance. Our prices start from $11 per page.