Management Applications of Accounting Unit 2

Description

Instructions Cookie Business In this project, you will open your own specialty cookie company to see how product costing methods and changes in production affect business decisions. You will create a series of reports and analyze the results using the templates provided to guide you through the project. The learning objectives of this project are as follows: Gain an understanding of product costing (direct materials, direct labor, and overhead) Review job order costing Review process costing Make business decisions based on analyzing accounting data. For this component, you will prepare a four-to-five-page written report (including the spreadsheets, which should be incorporated into your paper), with at least three scholarly sources using the Unit II Project Template. You will create a report based on the premise that you want to establish a cookie business that sells only one type of specialty cookie with two employees. Your report will provide the following information: Introduction (Part 1) Create a name and establish a locale for the business. Construct a mission statement. Decide on the type of cookie you want to sell. Costing and Sales Information, Production of 1,000 cookies (Part 2) Estimate and explain the costs per cookie based on job order costing. Prepare a job order cost sheet by researching the pricing for these top five ingredients: butter, sugar, vanilla, flour, chips/add-ins. Manufacturing overhead is 30% of direct labor costs. It will take two employees working two days to make 1,000 cookies. For process costing, you will examine the costs per 1,000 cookies looking at these top three processes (departments): Mixing, Add-ins, and Packaging. The Mixing Department will be examined in depth. Materials will be added at the beginning of the process. The cookies will be in the Mixing Department for a total of eight hours; however, the cookies will only be 40% complete before they are transferred to the Add-ins Department. (Use this % for conversion costs.) Using the job-order costing system, determine the costs and sales price of your cookies. Differences between two-process cost systems (Part 3) Compare and contrast the cost methods examined in this project. Discuss using the information created, which costing method in this example, gives more complete costing information, and why. Discuss product costs and conversion costs and their importance in both costing systems. Variances in production – Costs and Revenues (Part 4) Examine the variances in both the job order costing and process costing (for the Mixing Department only) systems if the number of your cookies was to decrease to 500 cookies or increase to 1,500 cookies. Examine the effect on revenue these two variances in production would have. Conclusion (Part 5) Use the Unit II Cookie Project Spreadsheet Templates for your costing systems and embed them into your case study document. For your paper, be sure to use APA formatting throughout, and reach out to the Writing Center or the CSU Online Library for assistance with research, writing, and formatting. Include at least two of the three resources from the CSU Online Library in your report.

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Management Applications of Accounting Unit 2
For $10/Page 0nly
Order Essay
Calculator

Calculate the price of your paper

Total price:$26

Need a better grade?
We've got you covered.

Order your paper