life cycle costing, throughout accounting & make or buy decisions

Scenario or Tasks

Question-1

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
life cycle costing, throughout accounting & make or buy decisions
For $10/Page 0nly
Order Essay

Racket is a manufacturing company produces a range of products for tennis goods market.

The company is developing a new type of tennis racquet for the middle-east market. The research and development of the product will take one year; The Company is planning to launch the product from the beginning of the 2nd year. The company is expecting that the life cycle of the product will only be two years because of the new technological developments happening in the sports goods market.

The estimated cost of the tennis racquet is as follows:

  Year-1 Year-2 Year-3
Racquets manufactured and sold(Units)   5,000 10,000
Designing cost(OMR) 400,000    
Research cost(OMR) 80,000    
Production cost:-

Variable cost per unit(OMR)

Fixed Production Cost(OMR)

 

 

 

25

150,000

 

23

320,000

Distribution Costs:

Variable Cost per unit(OMR)

Fixed Distribution Cost(OMR)

   

3

40,000

 

2.50

32,000

Selling Cost:

Variable cost per unit(OMR)

Fixed Selling Cost(OMR)

   

2.00

40,000

 

1.50

50,000

Marketing Cost(OMR)

Administration Cost(OMR)

300,000

50,000

250,000

200,000

400,000

400,000

Using the data provided above you are required to:

  1. Calculate life cycle cost per racquet. 6 Marks
  2. ‘Life cycle cost assess the profitability over the full life cycle of the product’. In relation to the statement, discuss the benefits of the life cycle costing. 4 Marks

Question 2

 

Volga Company is producing three types of products, V1 V2 and V3 

All the products are produced in three processes Process1, Process2 and Process 3. Company is facing a tough price competition in the market it operates.

In the production process, the product first goes through process1 then in process 2 and finally completed in process 3. The total factory time available for the year is 22,500 Hours. One hour of labour is needed for each hour of factory time. Labour cost per hour is OMR 19.5.

The following data is available about each process

Product                                      Processing time in hour per unit

.                                                 V1                  V2                   V3

Process 1                                  0.75                 0.75                0.50

Process 2                                  0.30                 0.50                0.30

Process 3                                  0.50                  0.30               0.30

The selling price and cost details are as below:

V1                 V2                V3

Material cost per unit (OMR)            6                   5                     4

Selling Price per unit (OMR)           100               120  50

Fixed cost for the year excluding labour cost is OMR 2025,000

 

Required:

  1. Using the above scenario of Volga Company showing the working clearly, identify which process is bottleneck process and explain why this process is described as bottleneck.

4 Marks

  1. Calculate TPAR (Throughput accounting ratio) for each product V1, V2 and V3 and rank the products. Justify your answer by interpreting each Ratio. 6 Marks

 

Question 3

Sun Company – Make or Buy

SunCompany produces 3 products SN, MN and ER. The following information is available. It uses one type of material B to produce all the three products.

Product                                                  SNMNER

Demand (units)                                  4,000                       2,500                         3,000

Variable cost to make ($ per unit)     11                              12                              14

Buy-in price ($ per unit)                     13                             16                               12

Kg of B required per unit                    1kg                          1.5kg                           2kg

(Included in variable cost)

Required:

  1. Which products should the company make and which should it buy? (3 Mark)
  2. The availability of Material B is limited to 7000 kg. Based on the available material suggest if the material is sufficient to produce all the products. (calculate surplus or shortfall.

(3 Marks)

  1. Explain problems involving capacity utilization in make or buy decisions. Support your answer based on the calculation done in part(b) above.  (4 Marks)

Contents of the Assignment should be:

  • Title Page
  • Contents
  • Introduction
  • Question 1,2 and 3
  • Conclusion
  • References

 

Support your assignments with relevant graphs, charts, tables(quantitative data) if applicable. Maximum 1300 words  (+ / – 10% margin )

 

END OF ASSIGNMENT

 

Calculator

Calculate the price of your paper

Total price:$26

Need a better grade?
We've got you covered.

Order your paper