diane buswell is preparing the 2013 budget for one of 273060

Diane Buswell is preparing the 2013 budget for one of Current Designs’ rotomolded kayaks. Extensive meetings with members of the sales department and executive team have resulted in the following unit sales projections for 2013.

Quarter 1 1,000 kayaks

Quarter 2 1,500 kayaks

Quarter 3 750 kayaks

Quarter 4 750 kayaks

Current Designs’ policy is to have finished goods ending inventory in a quarter equal to 20% of the next quarter’s anticipated sales. Preliminary sales projections for 2014 are 1,100 units for the first quarter and 1,500 units for the second quarter. Ending inventory of finished goods at December 31, 2012, will be 200 rotomolded kayaks.

Production of each kayak requires 54 pounds of polyethylene powder and a finishing kit (rope, seat, hardware, etc). Company policy is that the ending inventory of polyethylene powder should be 25% of the amount needed for production in the next quarter. Assume that the ending inventory of polyethylene powder on December 31, 2012, is 19,400 pounds. The finishing kits can be assembled as they are needed. As a result, Current Designs does not maintain a significant inventory of the finishing kits.

The polyethylene powder used in these kayaks costs $1.50 per pound, and the finishing kits cost $170 each. Production of a single kayak requires 2 hours of time by more experienced, type I employees and 3 hours of finishing time by type II employees. The type I employees are paid $15 per hour, and the type II employees are paid $12 per hour. Selling and administrative expenses for this line are expected to be $45 per unit sold plus $7,500 per quarter. Manufacturing overhead is assigned at 150% of labor costs.

Instructions

Prepare the production budget, direct materials budget, direct labor budget, manufacturing overhead budget, and selling and administrative budget for this product line by quarter and in total for 2013.

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
diane buswell is preparing the 2013 budget for one of 273060
For $10/Page 0nly
Order Essay

Calculator

Calculate the price of your paper

Total price:$26

Need a better grade?
We've got you covered.

Order your paper