Bethesda University of California Fast Foods and Food Labels Nutrition Questions First: Watch Supersize Me in 7 Minutes on You Tube compare this video, th

Bethesda University of California Fast Foods and Food Labels Nutrition Questions First:

Watch Supersize Me in 7 Minutes on You Tube compare this video, thinking about the foods and food groups that are most likely to be excessive in the diets of adults share your thoughts. Provide references if you use traditional sources,APA format.

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
Bethesda University of California Fast Foods and Food Labels Nutrition Questions First: Watch Supersize Me in 7 Minutes on You Tube compare this video, th
For $10/Page 0nly
Order Essay

——————————————————————————————————————————-

Second:

Please, Fill in the blanks in the file, Use the website www.fastfoodnutrition.org to answer the questions below. Please make sure all the answer is correct and clear, and I will check on the answer when you write the answer. Thanks. Understanding Food Labels
Use a label that contains some fat, some carbohydrate, and some protein.
a.
b.
c.
d.
e.
f.
g.
h.
i.
j.
k.
l.
Product _______________
Portion ________________
Serving/portions per container _______________
Calories per serving _________________
Calories in the package _______________
Grams protein per serving ____________
Calories protein per serving ____________use 4
Grams carbohydrate per serving __________
Calories carbohydrate per serving _________use 4
Grams fat per serving ___________________
Calories fat per serving ________________use 9
Total g +i+k _________________
Determine the percentage of calories supplied by fat for one serving of the product:
______calories from fat divided by ___________total calories/serving X 100 = ______percent fat
calories
Does letter l match the answer you have for letter d? Sometimes they are not the same. Why do
you suppose that are not always exactly the same?
In what order are ingredients listed on the label?
What did you learn about labels through doing this activity?

Purchase answer to see full
attachment

Calculator

Calculate the price of your paper

Total price:$26

Need a better grade?
We've got you covered.

Order your paper