accounting 461386

Ravena Labs., Inc makes a single product which has the following standards:

Direct materials 2.5 ounces at $20 per ounce

Direct labor 1.4 hours at $12.50 per hour

Var. manufacturing overhead 1.4 hours at ? per hour

Variable manufacturing overhead is applied on the basis of direct labor hours. The following data are available for October:

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
accounting 461386
For $10/Page 0nly
Order Essay

3750 units of compound were produced during the month

There was no beginning direct materials inventory

The ending direct materials inventory was 2000 ounces

Direct materials purchased: 12000 ounces for $225000

Direct labor hours worked: 5,600 hours at a cost of $67,200

Variable manufacturing overhead costs incurred amounted to $18,200

Variable manufacturing overhead applied to products: $18375

The direct materials quantity variance for October is:

Calculator

Calculate the price of your paper

Total price:$26

Need a better grade?
We've got you covered.

Order your paper