standard costs 460996
Flandro Company uses a standard cost system and sets predetermined overhead rates on the basis of direct labor-hours. The following data are taken from the company’s budget for the current year:
Denominator activity (direct labor-hours) 12,900
Variable manufacturing overhead cost $56,760
Fixed manufacturing overhead cost $141,900
The standard cost card for the company’s only product is given below:
Direct materials, 3 yards at $2.60 per yard $7.80
Direct labor, 2 hour at $10 per hour 20.00
Manufacturing overhead, 154.00% of direct labor cost 30.80
Standard cost per unit
$58.60
During the year, the company produced 5,000 units of product and incurred the following costs:
Materials purchased, 32,000 yards at $2.50 per yard $80,000
Materials used in production (in yards) 26,000
Direct labor cost incurred, 12,000 hours at $8.1 per hour $97,200
Variable manufacturing overhead cost incurred $34,300
Fixed manufacturing overhead cost incurred $33,700
Requirement 1:
Redo the standard cost card in a clearer, more usable format by detailing the variable and fixed overhead cost elements. (Round your answers to 2 decimal places. Omit the “$” sign in your response.)
Direct materials $
Direct labor
Variable manufacturing overhead
Fixed manufacturing overhead cost
Standard cost per unit
We've got everything to become your favourite writing service
Money back guarantee
Your money is safe. Even if we fail to satisfy your expectations, you can always request a refund and get your money back.
Confidentiality
We don’t share your private information with anyone. What happens on our website stays on our website.
Our service is legit
We provide you with a sample paper on the topic you need, and this kind of academic assistance is perfectly legitimate.
Get a plagiarism-free paper
We check every paper with our plagiarism-detection software, so you get a unique paper written for your particular purposes.
We can help with urgent tasks
Need a paper tomorrow? We can write it even while you’re sleeping. Place an order now and get your paper in 8 hours.
Pay a fair price
Our prices depend on urgency. If you want a cheap essay, place your order in advance. Our prices start from $11 per page.